Neler yeni

Geçmişten günümüze Windows işletim surumleri

aSeNa

Forum Sahibi
Microsoft Windows ilk sürümünü Windows 1.0’ı 20 Kasım 1985 de duyurdu, teknoloji tarihine ışık tutacak bu duyuru şuan bile Windows 1.0 ın izlerini taşıyan Windows 10 sürümüne kadar gelişmeler kaydedecekti, Windows’un bu sürümü ile birlikte, Microsoft’ta grafik görünümlü kullanıcı arabirimi (GUI) dönemi başlamıştı.

1985 yılında başlayan Windows için 33 yıl geriye gidelim ve ilk sürümlerinden günümüze uzanan yolculuğumuza bakalım.Windows1.0.png
Windows 1.0 ile gelen en önemli yenilik grafik arayüzü, takvim, kart dosyası, not defteri, hesap makinesi, saat ve iletişim programları gibi sahip olduğu entegre yazılımlardı.

1987: Windows 2.0110
Windows 2.0, Word ve Excel’in ilk sürümlerini getirmişti. Intel 286 işlemcinin gelişmiş işlem hızından, genişletilmiş bellekten ve Dinamik Veri Alışverişi (DDE) kullanarak uygulamalar arası iletişim özelliklerinden yararlanıyordu. Windows 2.0 sürümünde VGA grafik standardı desteği de bulunuyor ve kullanıcılara pencereleri birbiri üzerine koyabilme, ekran düzenini ayarlayabilme ve klavye bileşimlerini kullanarak Windows işlemleri arasında hızla geçiş yapabilme olanağı tanıyordu.

1990: Windows 3.0111
Microsoft’un ilk önemli bilgi işlem platformu 32 bitlik performans ve gelişmiş grafikler sunarken, güçlendirilmiş Intel 386 işlemciye tam destek veriyordu. 386 işlemcisini kullanan bilgisayarlar modası da, yeni özellikler ve işlevler sunan Windows 3.0 sürümünün geniş kitlelere yayılmasına yardım ediyordu. Bu özellikler arasında aşağıdakiler sayılabilir:

Program Yöneticisi, Dosya Yöneticisi ve Yazdırma Yöneticisi
• Takılabilir sanal aygıt sürücülerine (VxD’ler) sahip tamamen yeniden yazılmış
uygulama geliştirme ortamı, genişletilmiş bellekle çalışan uygulamalar için destek,
gerektiğinde kullanılabilecek MS-DOS çoklu işlem özelliği.
• Geliştirilmiş bir grup Windows simges

1993: Windows for Workgroups 3.11112
Windows 3.1, Windows for Workgroups 3.11 ikilisi çalışma grubu kavramını ve etki alanı ağ desteğini getirdi. İlk defa olarak Windows bilgisayarları ağ özelliklerine sahip hale geldi ve yeni ortaya çıkan istemci/sunucu bilgi işlemciliğindeki gelişimin tamamlayıcı bir parçası oldu. Windows for Workgroups ürünü yerel alan ağlarında (LAN), bağımsız bilgisayarlarda ve dizüstü bilgisayarlarda kullanıldı. Kurumsal kullanıcıların ilgisini çeken özellikler getirdi. Örneğin, merkezi yapılandırma ve güvenlik, önemli ölçüde geliştirilmiş Novell NetWare ağ desteği ve uzaktan erişim hizmeti (RAS). Windows for Workgroups ayrıca Microsoft’un yeni 32 bitlik dosya sisteminin üstün performansını da sunuyordu.

1993: Windows NT 3.1113
27 Temmuz 1993 tarihinde Microsoft Windows NT® sürümünün piyasaya çıkması Microsoft için önemli bir kilometre taşı oldu. Bu sürüm, Microsoft’un 1980’li yılların sonlarında sıfırdan başlayarak gelişmiş bir işletim sistemi kurulumu yolundaki projesini tamamlıyordu. Sürüm piyasaya çıktığı gün Microsoft’un başkanı Bill Gates “Windows NT, şirketlerin bilgi işlem gereksinimlerini karşılamada köklü bir değişikliği temsil etmektedir” diyordu.

1993: Windows NT Workstation 3.5114
İş odaklı geliştirilen Windows NT’nin ikinci sürümü olan Windows NT 3.5, güvenlik ve dosya paylaşımı odağında yenilikçi fikirler ile geliyordu.

1995: Windows 95115
Windows 95, Microsoft’un mevcut üç genel amaçlı masaüstü işletim sisteminin (Windows 3.1, Windows for Workgroups ve MS-DOS) takipçisiydi. Windows 95’te, yerleşik Internet desteği için bütünleşmiş 32 bitlik bir TCP/IP yığını, çevirmeli ağ ve kullanıcıların donanım veya yazılım kurma işlemini oldukça kolaylaştıran yeni Tak ve Kullan özelliği bulunuyordu.

1996: Windows NT Workstation 4.0117Microsoft’un bu ticari masaüstü işletim sistemine terfi etmesi ileri düzeyde bir kullanım kolaylığı ve basitleşmiş bir yönetim olanağı sağlarken, daha yüksek bir ağ verimi ve intranetlerin geliştirilmesi/ yönetilmesi için gerekli araçları getirdi. Windows NT Workstation 4.0 sürümünde sevilen Windows 95 arabirimi kullanılırken, ürün gelişmiş bir ağ desteği sağlıyor, Internet ve kurumsal intranetlere erişimi güvenli ve kolay hale getiriyordu. Microsoft 1998 Ekim’inde yaptığı açıklamada, Windows NT’nin artık “NT” harflerini taşımayacağını, işletim sisteminin bundan sonraki gelişmiş sürümünün Windows 2000 adını taşıyacağını duyuruyordu.1998: Windows98
118

Windows 95’in başarı üzerine performansı ve donanımsal desteği artırmak adına geliştirilen Windows 98, web deneyimine odaklanan ilk sürüm oldu. Active Desktop, Outlook Express, Frontpage Express, Microsoft Chat ve NetMeeting uygulamaları Windows 98 ile hayatımıza girdi. Ayrıca Windows 98SE (Second Edition) sürümü ile donanımsal destek artırıldı.

Ekli dosyalar